Farský kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov
Rímskokatolícky farský kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov je súčasťou areálu patriacemu Saleziánskej reholi. V areály sa okrem kostola nachádza Saleziánsky dom, v ktorom sídli Slovenská saleziánska provincia a taktiež priestory pre mladých ľudí na športovanie a stretávanie sa. Kostol nesie podľa svojej lokalizácie aj ľudové názvy ako Miletička, saleziáni. História kostola siaha do 30-tych rokov 20. storočia. Na pozemku zakúpenom na Tehelnom poli vyrástol saleziánsky ústav. Dňa 8. decembra 1933 bol posvätený nový kostol na Miletičovej ulici, ktorý vybudovali saleziáni v rámci svojho nového areálu. Tento nový kostol bol v skutočnosti iba Kaplnkou Panny Márie Pomocnice, ktorá sa mala neskôr stať bočnou kaplnkou veľkého kostola zasväteného Panne Márii. So stavbou veľkého kostola sa však iba uvažovalo v blízkej budúcnosti. Tieto plány zahatala 2. svetová vojna a následný nástup komunistického režimu. Nový kostol bol preto vybudovaný až medzi rokmi 1995-1997. Dňa 10. decembra 1995 pápežský nuncius arcibiskup Luigi Dossena požehnal pozemok a spolu s provinciálom Ernestom Macákom urobili čestný výkop. Dňa 19. októbra 1997 arcibiskup Ján Sokol konsekroval nový Kostol Panny Márie Pomocnice kresťanov. Kostol je súčasťou saleziánskeho areálu. Nakoľko v 90-tych rokoch už na stavbu veľkého kostola nezostalo veľké priestranstvo, boli použité pri výstavbe niektoré zaujímavé architektonické prvky. Jedným z nich je predsadený chór, ktorý prekrýva 1/3 hlavného chrámového priestoru. Chór má dva bočné vyššie postavené balkóny. Interiérová výzdoba kostola je ladená do modro-bielych odtieňov keramiky. Zo špeciálnej keramiky sú vyrobené obloženie oltára, pozadie okolo svätostánku, pozadie za centrálnym krížom, krížová cesta aj ambón. Na prevej strane sa medzi oknami nachádzajú 2 obrazy s vyobrazením sv. Jána Bosca a bl. Titusa Zemana. Pod obrazmi sú v stene umiestnené ich relikvie. Z exteriéru má kostol tvar rúk zopnutých pri modlitbe.
V kostole sa na pravej strane nachádzajú relikvie sv. Jána Bosca a blahoslaveného Titusa Zemena. Sú umiestnené na stene pod obrazmi týchto svätcov v malých relikviároch.
Sv. Ján Bosco
Ján Bosco, nazývaný aj don Bosco, vlastným menom Giovanni Melchior Bosco bol kňaz a vychovávateľ, zakladateľ rádu saleziánov. Narodil sa v roku 1815 pri meste Turín v Taliansku. Od dvoch rokov vyrastal ako sirota bez otca. Ako 16-ročný nastúpil na štúdia v Castelnuove. Popri štúdiu si zarábal rozličnými pomocnými prácami u remeselníkov, čo sa mu neskôr veľmi zišlo. V roku 1835 vstúpil do seminára a 5. júna 1841 bol vysvätený na kňaza a začal praktické kňazské účinkovanie medzi chudobnými a opustenými chlapcami. Začínal s holými rukami, avšak s veľkou dôverou v Pannu Máriu, ktorú Bosco považoval ako katolícky kňaz za svoju Pomocnicu. Od roku 1846 sa natrvalo usadil na zlopovestnom turínskom predmestí Valdocco, kde vybudoval oratórium a neskôr aj baziliku. Veľmi sa inšpiroval sv. Františkom Saleským, vzorom láskavosti, podľa ktorého sa nazýva aj rehoľná spoločnosť, ktorú založil a ktorá bola schválená v roku 1869. Svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. V 1872 založil ženskú rehoľnú spoločnosť Dcéry Panny Márie Pomocnice, ktoré sa starajú o opustené a chudobné dievčatá. Don Bosco zomrel 31. januára 1888. V roku 1929 bol vyhlásený za blahoslaveného a roku 1934 bol vyhlásený za svätého. Je patrónom kresťanských učňov, redaktorov, vydavateľov, žiakov, mladých ľudí, kúzelníkov, mladistvých delikventov.
Titus Zeman
Blahoslavený Titus Zeman sa narodil v roku 1915 vo Vajnoroch a zomrel v roku 1969. Bol to slovenský rímskokatolícky kňaz, salezián. Začiatkom 50. rokov 20. storočia, v čase prenasledovania cirkvi komunistickým režimom v Česko-Slovensku, dvakrát úspešne previedol skupinu bohoslovcov cez štátne hranice do Talianska, aby tam mohli doštudovať teológiu. Tretí pokus bol neúspešný. Titusa Zemana zatkli a odsúdili na 25 rokov väzenia. Vo väzení ho mučili a ponižovali. Po 13 rokoch ho podmienečne prepustili, bol však stále sledovaný. Nakoniec zomrel na následky mučenia vo väzení. Vyhlásený za blahoslaveného bol 30. septembra 2017 pápežom Františkom. Titus Zeman je patrónom: duchovných povolaní.